Ubuntu 18.04 LTS Kurulumu Sonrası Yapmanız Gerekenler

Ubuntu, GNU/Linux dünyasına aşina olmayanların bile adını duyduğunu düşündüğüm bir dağıtım. Açık kaynak topluluklarında da seveni ve sevmeyeni de olsa popülerliği devam ediyor. Manjaro, Fedora ve Solus gibi dağıtımları kullanan kullanıcıların bir kısmı Ubuntu hakkında çok katı ve olumsuz eleştiriler paylaşırlar. Fakat Ubuntu’nun Debian temelinden kolay kullanımlı bir dağıtım olma hedefi yavaş ama kararlı adımlarla devam ediyor. Ubuntu sayesinde Elementary OS, Linux Mint gibi pek çok dağıtım hayata merhaba dedi.


Tamam! Ubuntu mükemmel değil. Fakat en popüler GNU/Linux dağıtımlarından biri olduğu da aşikâr. Bunun temel nedeni ise kullanım kolaylığı (topluluk desteğinin de etkisi var) ve Debian temelli olmasından dolayı çok iyi program desteği sunması. Canonical firmasının desteği ile doğan bu dağıtımın bazı kusurlarını tırpanlayıp günlük kullanıma daha uygun hale getirmek için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim bu yazımda. Sırasıyla başlayalım.


Güncellemeleri Yükleyin

İsterseniz sürümün çıktığı gün kurun, isterseniz de işinizi garantiye alıp daha sonra kurun, yapmanızı önerdiğim ilk şey eğer tanınmayan bir ağ aygıtı yoksa güncellemeleri denetleyip yüklemenizdir. Özellikle sürüm çıktığı gibi yüklediğinzde bazı hataların ayıklanıp acilen güncellemesi gerekebiliyor. Bu nedenle bu adımı asla atlamayın.

 

Medya Çözücüleri Yükleyin (Media Codecs)

Ubuntu, yükleme sırasında üçüncü taraf medya çözücüleri ve bazı diğer ekleri (Adobe Flash eklentisi gibi) kurmayı önerir. Ancak kurulum ekranında varsayılan olarak işaretlenmediği için bu seçeneği gözden kaçırmak işten değildir. MP3 dosyalarını oynatmak, bazı çevrimiçi video türlerini izlemek ve Ubuntu’da geliştirilmiş grafik kartı desteğinden yararlanmak için medya çözücülerini yüklemeniz gerekir. Eğer kurulum sırasında bu adımı atladıysanız, aşağıdaki adrese tıklamanız yeterli.

Ubuntu Restricted Extras

Ubuntu Dock’a Tıklama İle Küçülme Özelliğinin Eklenmesi (Minimize on Click)

Ubuntu Dock’ta olmayan bu özelliği eklemek için terminale aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın. (Terminal klevye kısayolu: Super+T)

gsettings set org.gnome.shell.extensions.dash-to-dock click-action ‘minimize’

Bu sayede çalışan bir uygulamanın simgesine tıklatarak pencereyi simge durumuna küçültüp eski haline getirebilirsiniz. Bu komutu terminal ekranına kopyalayıp yapıştırıp enter’a bastığınızda özellik hemen etkinleşecektir.


Firefox Başlık Çubuğunu Gizleyin

Firefox tarayıcınızın adres satırının olduğu alanda en sağdaki üç yatay çizgiye tıklayın. Ardından “Özelleşir”e tıklayın. Karşınıza gelen ekranda en altta “Başlık Çubuğu”nun yanındaki tiki kaldırın. Hepsi bu…Gizli Ayarları Açın

İnce Ayar yazılımı Gnome masaüstü ortamını kullanan herkesin aşina olması gereken bir yazılım. Bu yazılım sayesinde Gnome masaüstü ortamını dilediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz bir imkana kavuşuyorsunuz. Yazılımı kurmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Gnome İnce Ayar


Fare Kaydırma Yönünü Değiştirin

Ubuntu neden olduğunu anlamadığım bir şekilde dizüstü bilgisayarınızın dokunmatik faresinin kaydırma hareketi için olan davranış yönünü varsayılan olarak ters ayarlanmış bir şekilde kuruluyor. Eğer size de bu durum (sayfa kaydırırken ters kaydırılması) garip geliyorsa Ayarlar>Aygıtlar>Fare & Dokunmatik Yüzey yolunu izleyerek “Doğal Kaydırma” seçeneğini kapatın.

Pil Yüzdesini Görüntüleyin

Pil yüzdesinin bildirim alanında sürekli gözükmesini isterseniz yapacağınız şey basit. Eğer bu makalede yer alan önceki adımları uyguladıysanız, size az önce önerdiğim “İnce Ayar” yazılımın sayesinde bunu yapabilirsiniz. Yazılımı çalıştırdıktan sonra Üst Bar> Pil Yüzdesi yolundan dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Gnome Uzantılarını Ekleyin

GNOME Uzantıları, uygulamaları yüklemeye veya gizli ayarlara dokunmaya gerek kalmadan Ubuntu masaüstüne daha fazla işlevsellik eklemenin bir yoludur. Gnome Uzantıları web sitesinde pek çok eklenti sizleri bekliyor. İnanılmaz işlevsel ve daha önce nasıl aklıma gelmedi diyebileceğiniz pek çok eklentiyi bulabilirsiniz.

Ubuntu’da bu eklentileri kullanabilmeniz için yapmanız gereken bazı işlemler var. İlki web tarayıcısı için eklenti kurmak. Chrome için bu linke, Firefox içinse bu linke tıklayın ve kurun. İkincisi ise Firefox için chrome-gnome-shell host connector ‘u kurmak. Onu da aşağıdaki linke tıklayarak kurabilirsiniz.

Gnome Shell Extensions

Her iki işlemi de yaptığınızda, herşey ayarlanmış demektir. Eklenti sayfalarında gösterilen “kapalı” tuşlarını”açık” hale getirerek eklentileri GNOME Uzantıları web sitesinden yükleyebilirsiniz.

Firmware Güncellemeleri

Meltdown ve Spectre gibi açıklardan tutun da diğer pek çok nedenle donanım firmware güncellemeleri önem arzeder. Ubuntu Yazılım uygulaması yeni yazılımları size sunmaktan daha fazlasını da yapabilir. Donanım yazılımı güncellemelerini, makinenize bağlı grafik tabletler veya klavyeler gibi uyumlu donanım aygıtları için yükleyebilir. Ubuntu Yazılım Merkezi cihazlarınız için herhangi bir ürün yazılımı güncellemesi varsa bunu size bildirir. Bu güncellemeleri, cihazınızdaki uygulama içinden flashlayabileceksiniz. Daha deatlı bilgiyi LVFS sitesinden öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Yazılım İçin Ek Depoları Etkinleştirin

Ubuntu’da yazılım sunan birkaç depo vardır. Bunlar; Ana, Topluluk, Kısıtlı, Multiverse, Canonical Ortakları’dır. Tüm bu depoları etkinleştirmek, daha fazla yazılıma ve onaylı sürücüye erişmenizi sağlayacaktır. Bunun için “Yazılım & Güncelleme” uygulamasını açıp “Ubuntu Yazılımı” sekmesindeki Ana, Topluluk, Kısıtlı, Multiverse başlıklarını işaretleyip Diğer Yazılım sekmesindeki Canonical Ortakları’nı da işaretleyiniz. Yazılım kaynaklarını güncellemek için şifrenizi girmeniz gerekecektir. Tamamlandığında, Yazılım Merkezi’nde yüklenecek daha fazla uygulama bulacaksınız.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir