‘Gestures’ ile Linux Touchpad Hareketlerini Özelleştirme

GNU/Linux’ta touchpad hareketlerini ayarlamak istiyorsunuz fakat nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz. Gestures uygulaması bu konuda size yardımcı olabilir.

Microsoft Windows ve Apple MacOS işletim sistemleri varsayılan olarak dokunmatik yüzey jestleriyle gelir ve bu önayarlı jestleri dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Pek çok GNU/Linux dağıtımı bu konuda dersine iyi çalışmamış durumda. (Örneğin Ubuntu) İşte tam da bu noktada Gestures uygulaması ile GNU/Linux dağıtımları diğer işletim sistemleriyle aradaki açığı kapatmakla kalmıyor, kimi durumda avantajlı konuma bile geçiyor. Konuyu Ubuntu üzerinden anlatacağım ama diğer dağıtımlarda da genel olarak aynı yöntemleri uygulamanız yeterli.

Örneğin; iki parmağınızla (hareketi bir klavye kısayoluna bağlamak için xdtool kullanarak) aşağı doğru kaydırdığınızda, “GNOME Kabuk Faaliyetleri Yerleşimi”ni tetiklemek için özel bir hareket oluşturabilirsiniz. Ayrıca, Nautilus dosya yöneticisini açmak, Firefox’u başlatmak, ekran görüntüsü almak veya istediğiniz başka bir şey yapmak için dört parmak tutamıyla özel bir hareketi de oluşturabilirsiniz.
Gestures hakkında daha fazla bilgiyi, aşağıda bağlantılı olan Gitlab sayfasında bulabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir